Detská ortopédia

    V tejto časti by som Vás rád oboznámil s možnosťami liečby najčastejšie liečených detských ortopedických ochorení.
 

    V ortopédií je dôležitý skríning, to znamená zachytiť ochorenie čo najskôr. Rýchlo sa rovzvijajúci detský organizmus má veľkú schopnosť korekcie deformity končatiny alebo kĺbu.

    Preto do 4. týždňa veku dieťaťa rodičia chodia na USG kontrolu bedrových kĺbov. USGkontrola môže byť praktický vykonaná u dieťaťa hneď po narodení, keďže sa jedná o neinvazívne a biologicky neškodné vyšetrenie na princípe odrazu zvukových vĺn ( ďalej viď DDH).
    Pri tomto vyšetrení si ortopéd, alebo destký lekár už pri narodení všíma aj prítomnosť deformí t končatín, najčastejšia deformita, s ktoru sa stretávame je Pes equinovarus congenitus (ďalej viď PEC).
    Počas vývinu, najskôr však po druhom roku veku dieťaťa môže sám rodič spozorovať plochonožie u svojho dieťaťa, niektorí ortopédi považujú tento typ deformity len za kozmetickú vadu, avšak so zmenou postavenia nohy mení sa aj zmena zaťaženia a rozloženia tlakových síl pôsobiacich na chodidlo (ďalej viď pes planus).
    V ďaľšom období sa môžu vplyvom určitých predispozícií a nesprávneho držania tela rozvinúť deformity chrbtice.

    Správne pohybové návyky a korekcia deformít u detí je predpokladom správneho vyvinutia pohybového aparátu a zabráneniu jeho predčasnému opotrebovaniu. Je to ich investíciou do budúcnosti.

Diskusná téma: Detská ortopédia

Titulok: krívanie Vložil: moly Dátum: 22.10.2017

môj 4 a pol ročný vnuk začal z ničoho nič krívať. Najskôr len na jednu nožičku, pričom ale tvrdil, že ho nič nebolí. Keď to neprestávalo, išli sme k ortopédovi. Pán doktor sa naňho takmer nepozrel, odbil nás tým, že má ploché nohy, predpísal ortopedické vložky do topánok a zakázal akékoľvek skákanie, či už na nafukovacích detských atrakciách, alebo aj na našej obľúbenej trampolíne. Všetko sme dodržali, nosíme vložky, ale po 3 mesiacoch krívame stále viac a dokonca striedavo na obe nožičky s tým, že už pri dlhšom chodení sa sťažuje aj na bolesť nožičiek. Veľmi sa oňho bojím, viete nám poradiť?

Titulok: Info Vložil: Lenka Dátum: 29.07.2015

Dobry den.Beriete aj pacientov z okresu zlate moravce? Dakujem

Titulok: ploche nohy Vložil: Zuzanka Tothova Dátum: 19.01.2015

Objednat

Titulok: rachtida Vložil: zuzanka1510@azet.sk Dátum: 14.06.2014

dobry den,mojej 1.6r.dcere zistili krivicu chcem sa opytat da sa to uplne vyliecit,ako dlho tn bude trvat,co sa bude diat?poradte mi prosim.dakujem

Titulok: slabe nozky Vložil: helena Dátum: 13.01.2014

dobry den mozem sa spytat dcera ma 17mesiacov a nechce nam chodit teda ona prejde pori nabytku gauci alebo ked si tlaci stolicku pred sebou ale ako nahle sa pusti padne proste nevie rovno stat mam uz z toho obavy a ked ju chytim za rucky aby chodila ledva spravy 5 krpckov a len na zadok a po stvornozky.chodime aj k neurologicke zistena hypermobilita a retardacia vzpriamovania.u kardiologicky defekt predsienoveho septa hemodynamicky zavazny ..a chodili sme aj rehabilitovat...velmy by som chcela aby uz sama chodila len mam pocit ze jej to nejde potrbuje aj ortipedicke vysetrenie?a chrbatik ma strasne okruhly.dakujem.

Titulok: vybočený palec na nohe Vložil: Andrea Dátum: 30.10.2013

Dobrý deň, dcéra (10r.) má vybočené palce na nohách, ortopéd to liečil vložkami do topánok. Nespravil žiaden snímok, neurčil žiadne cviky, nič, len tie vložky na ploché nohy. Neverím tomu, že sa s tým nedá nič robiť! Teraz sa dcéra sťažuje, že ju bolí kostička pod malíčkom, zboku. Na nete som sa dočítala, že môže ísť aj o vybočený malíček. Som zúfalá, prosím oradu, ako by ste to liečili vy?

Titulok: nohy Vložil: lucia Dátum: 02.10.2013

mozem vas poprtosit nejaky kontakt na pana doktora chcela by som sa objednat unho dakujem

Titulok: DDH Vložil: dana Dátum: 28.05.2013

Dobry den ,mam 7 dnoveho synceka a zistili mu DDH zajtra idem do Salzburgu,bojim sa velmi,neviete mi povedat dostane sa stoho

Titulok: andrej Vložil: saša Dátum: 24.03.2013

dobrý den mam maleho chlapca 5r.a od malicka nemoze ohnut prstek.Cvicenia s prstom mu nepomohli.Chcela by som aby mu to nejaky dobry ortoped ,pokusil sa urobit.Pokial pojde do skoly

Titulok: Pec Vložil: silvia Dátum: 25.11.2012

Prosím Vás mohol by my niekto poradí či p.doktor sa venuje aj detičkam z DMO .Ďakujem

1 | 2 >>

Pridať nový príspevok