Liečba Pavlíkovymi remencami

    Pavlíkové remence prdstavujú výrazný prokrok v liečbe dysplázie BK, v minulosti mechanický princíp liečby neumožňoval dieťaťu pohyb. Práve prof. Pavlík prišiel s myšlienkou, že pohyb v BK správne stimuluje jeho rast a vývin. Prvé výsledky svojej liečby prezentoval už v roku 1946, následne sa pomôcka vzhľadom na jej jednoduchosť a efektivitu rozšírila do celého sveta.

95% detí sa vďaka pomôcke vylieči za 6-12 týždňov. 

    Pri stredne ťažkej až ťažkej forme dysplázie BK je táto liečebná pomôcka indikovaná. Liečbu indikuje a realizuje ortopéd na základe USG a klinického vyšetrenia BK. Po stanovení diagnózy dostanete poukaz na liečebnú pomôcku, ktorú si je možné vyzdvihnúť v zdravotníckych pomôckach, následne sa vrátite k lekárovi a nasadí dieťaťu remence. Dôležité je z vašej strany si všímať ako sa nasadzujú, lebo pri kúpaní ich budete musieť dávať dole a naspäť.

    Remence musia byť nasadené 24 hod denne! Skladanie na noc alebo počas dňa robí liečbu neefektívnou a zbytočnou. Spolupráca je dôležitá, treba si všímať, či je pomôcka dobre nasadená a či napríklad niektoré z remencov nie su zošmiknuté, hlavne z ramienok a nožičiek ako je znázornené na obrázku červenými šípkami. Mne osobne sa osvedčili Pavlíkové remence šité z pevného nepružného syntetického materiálu, remence z kože sa v niektorých prípadoch časom natiahli v zmysle vlastnosti materiálu.

    Následne po jednom až dvoch týždňoch ste zavolaný na kontrolu, kde sa skontroluje funkčnosť a správne nasadenie remencov. S rastom dieťatka je ich nutné aj  postupne nastavovať, eventuálne zmeniť  ich veľkosť. USG kontrola pokračuje v 2-4 týždňových intervaloch, nález je dôležitý pre sledovanie progresie liečby a stanovenie jej ukončenia. Dieťa zostáva ešte v sledovaní ortopéda a s časovým odtsupom sa robia RTG kontroly BK.

    V nižšie uvedenom videu môžete vidieť ako sa remence nasadzujú

Diskusná téma: Liečba Pavlíkovými remencami

zničený život

Marián K. 13.11.2012
Mne na ortopédii v Prešove MUDrc Kováč aj MUDrc. starý Smolko zničili nesprávnym postupom bedrové kĺby debili. Celý život mám kvôli týmto dvom debilom problémy !

liecba pavlikovymi remencami

barbora 17.10.2011
Dobry den ,chcela by som sa opytat do akej miery vplyva nasadenie remencov na vyvoj dietata, jeho pohybovych prejavov, ak sa musia nosit az do jedneho roka a ci je potrebna nasledna rehabilitacia, alebo je mozne cvicit s dietatkom uz pocas obdobia ked nosi remence?
<< 1 | 2

Pridať nový príspevok