Pes planus= plochá noha

    Jedná sa o stav, kedy nie je dostatočne vyvinutá pozdĺžna klenba nohy. Fyziologická klenba nohy nezaťažuje strednú- vnútornu časť zdravej nohy (obr. 1. a 2.). Záťaž je prenášaná len na oblasť päty, vonkajší okraj chodidla, prsty a začiatok najmä 1. a 5. záprstného lúča, menej 2.-4. Toto rozloženie síl predstavuje zaťaženie najodolnejších častí nohy a taktiež "ekonomickú" záťaž.

Obr.1. odtlačok jednotlivých typov nohy

    Na tvorbe pozdĺžnej klenby sa podieľa skelet (kosti) nohy, väzy, šľachy, svaly nohy a predkolenia. Pri poruche týchto štruktúr môže dôjsť k vzniku plochonožia. Vrodené poruchy sú podmienené najmä zlým postavením kostičiek pod členkom (talus verticalis) alebo neoddelením kostičiek nártu počas vývinu (tarzálna koalícia), tieto poruchy sa prejavia ako rigídny (pevný) typ plochej nohy. Často je tu nutná operačná liečba, ale tento typ nie je častý. Flexibilný typ plochej nohy, kedy noha po postavení na špičky upraví svoj tvar, najmä vybočenie päty je častý. Jeho liečba je najmä konzeravtívna. Väčšina plochonoží sa upraví u detí počas rastu.

Obr. 2. 

    Pozdĺžna klenba nohy sa formuje postupne no najmä od začiatku chôdze. U malého dieťaťa medzi zhurba 1.-2. rokom je krytá tukovým telesom v oblasti najmä vnútornej časti plosky nohy. Liečba plochonožia u detí má význam až po 3. roku, niektorí lekári liečia po druhom roku veku dieťaťa, kedy by mala byť klenba už vyformovaná.

Pre ďaľšie informácie- link www.eorthopod.com/content/congenital-flatfoot-pes-planus