Poškodenie menisku- Laesio menisci

    Menisky sú väzivovo-chrupavčité, polmesiačikovité útvary, nachadzajúce sa po okraji vnútornej a vonkajšej časti kolena medzi holennou a stehnovou kosťou. Ich funkciou je tlmenie nározov a znižovanie trenia pri pohybe kĺbu.

    Ich poškodenie patrí k častým poraneniam kolena. U mladých ľudí dochádza k ich poraneniu najmä vplyvom úrazového mechanizmu (násilne vytočenie predkolenia pri záťaži dolnej končatiny), u starších zase skôr vplyvom degeneratívnych zmien napr. aj pri obyčajnom drepe.

    Existujú rôzne typy poškodenia meniskov. Najčastejšie býva postihnutý vnútorný meniskus. U starších pacientov býva najčastejšie postihnutý zadný roh vnútorného menisku. Na obr. č.1 sú názorne zobrazené niektoré typy trhlín.

Obr.č.1 príklady trhlín a poškodení menisku

    Poškodený meniskus spôsobuje bolesť kolena pri chôdzi, najmä po nerovnom teréne. Pacient môže mať pocit preskakovania a neistoty pri záťaži. V kľude často bolesti miznú. Veľké poškodenie menisku (napr. lukovité) môže spôsobiť až zaseknutie kolena s nemožnosťou ho vystrieť alebo zohnúť. Niekedy je doprevadzané aj tvorbou výpotku v kolene.

    Najčastejšie zobrazovacie vyšetrenia- RTG(vylúčenie iných chorobných jednotiek), pri klinicky nejasnom obraze- magnetická rezonancia.

Diskusná téma: Poškodenie menisku- Laesio menisci

bolesť kolena

Vladislav 28.05.2012
Zdravim , môžete mi prosím to preložiť do ľudskej reči tento záver z MR vyšetrenia a poradiť čo mám nasledne podniknuť?
Citujem Plošnejší chondrálny defekt mediálneho femorálneho kondyru veľkosti 21 x 15 mmso sprievodným trabekulárnym edémom ako maj chronickou lézioumediálneho menisku, bez ligamentoznych lézii, mierna prepatelárna burzitéda, chronická synovialitída.
Za odpoved vopred dakujem
Vlado 58

Meniskus

Katka 28.12.2011
ahojte,asi pred pol druha rokom som si presilila koleno pri bicyklovani a odvtedy ma boli, az 4 lekar ma poslal na rezonanicu ktora ukazala ze mam poskodene menisky, ale len mi pichol injekciu a zevraj sa to moze same zrast lebo je to v takej casti poskodene kde je meniskus prekrvovany... a ze mam posilnovat koleno. lenze mam strach ze sa to zhorsi, podla toho co som citala na internete vsade pisu len o operacii ale nic o tomze by sa to mohlo same zrast. dakujem za odpoved. Katka

Re:Meniskus

MUDr. Zahradník 11.01.2012
Odpoveď je jednoduchá- čas ukáže. Ale aby som to rozviedol- meniskus má tri zóny od svojho úpon: red/ white-red/ white zónu- názov je obrazný podľa množstva ciev zasobujúcich a vyživujúcich meniskus. Poškodenie v red zóne sa môže prehojiť, ale je to len defekt určitého tvaru a rozsahu, nesmie byť nadmerne preťažovaný. Pokiaľ tvoje bolesti a potiaže budú pretrvávať dlhšie tak je nutné mesniskus ASK ošetriť.
<< 1 | 2 | 3 | 4

Pridať nový príspevok