Operačná liečba Mb. Dupuytren

    Rozsah a zložitosť operačného zákroku závisí od stupňa postihnutia ruky. Spôsob anestézy taktiež závisí od postihnutia- celková, bloková, alebo lokálna. Prístup je z dlaňovej strany väčšinou viacerým rezmi za šetrenia výživy lalokov kože. Po vypreparovaní zhrubnutej a zdeformovanej aponeurózy sa prevedie jej excízia za šetrenia funčkných štruktúr- šliach, ciev a nervov. Pri ťažkých stupňoch môže pruh prechádzať od uzla k základnému až strednému kĺbu prsta a prekrižovať alebo až zavzať tieto dôležité štruktúry. Niekedy je nutné až uvoľnenie klbového púzdra pre vytvorenú kontraktúru kĺbu. Preto radou pre pacienta je nezanedbať toto ochorenie a platí, že čím skôr je ruka operovaná tým lepší výsledok sa operáciou dosiahne. Niekedy pri veľkých kontraktúrach a následnom predĺžení kože je nutné vyplnenie defektu transplantátom kože, preto môže mať pacient po operácií ranu aj na zdravom mieste, často v oblasti zápästia z dlaňovej strany.

    Pri operácii sa často zavádza aj drén, ktorý zabráni tvorbe krvných zrazenín v podkoží s následnou poruchou hojenia. Mierna kompresia kože v dlani je zabepečená hrubým prekrytím rán napr. vatou a elastickým obväzom. Na druhý deň sa rana previaže, vyberie drén a pacient je prepustený do domáceho liečenia. Niekedy sú prsty redresované snímateľnou dlahou, postup závisí aj od operatéra, hojenie rán je sledované pri ambulantných kontrolách v ordinácií. Stehy sa vyberajú po 10.-14. dňoch od operácie a nasleduje rehabilitácia tiež ambulantnou cestou.

    V nasledujúcej vlastnej fotodokumentácii vidíme postihnutú ruku pred zákrokom, pri extrakcii stehov a s odstupom po rehabilitácií a dobrom zhojení kože ruky s obnovenou funkciou prstov.

 Obr.č.1. Pred zákrokom

 

Obr.č.2. Po 14 dňoch, k vybratiu stehov