Syndróm karpálneho tunela- syndroma canalis carpi

        Patrí medzi úžinové syndrómy postihujúce nervus medianus v zápästnom kanáli. Ten je anatomicky ohraničený zápästnými kostičkami a priečnym väzom zápästia- viď obr.č. 1. a 2. Kanálom prebiehajú šľachy ohýbačov prstov ruky a nervus medianus so senzitívnymi vetvami pre dlaňovú časť prvých troch a polovičku štvrtého prsta.

obr. č.1

obr. č.2.

    Príčinou ochorenia je útlak n. medianus, ktorý môže byť zapríčinený zhrubnutím priečneho väzu zápästia, alebo zúžením kanálu zmenou zápästných kostičiek, šliach a ich obalov. 

Útlak nervu vyvolá najprv jeho dráždenie čo sa prejavuje bolesťami a parestéziami (napr. mravenčením)  v inervačnej oblasti obr.č.1., následne dochádza až k zhoršeniu výživy nervu, čo sa prejavuje progresiou bolestí, najmä nočných a k zhoršeniu citlivosti prstov až vypadávaniu malých predmetov z rúk kvôli chybajúcim senzitívnym podnetom. Bolesti môžu vyžarovať na predlaktie až rameno.

    Okrem fyzikálneho vyšetrenia k diagnostike slúži EMG obr.č.3 (elektromyografia) vyšetrenie hornej končatiny a zobrazovacie vyšetrenia ak sú nutné. EMG vyšetrenie umožňuje aj diferenciálnu diagnostiku pri dráždení nervových koreňov v oblasti krčnej chrbtice.

Obr. č.3. EMG vyšetrenie

Na základe stanovenej diagnózy- potvrdenej EMG vyšetrením môžeme začať liečbu.

    Liečba závisí od stupňa postihnutia nervu a klinických potiaži pacienta. Konzervatívna liečba spočíva v aplikácii depotného kortikoidu do miesta postihnutia nervu, pri ľahších postihnutiach môže byť dostatočne účinná. 

Pokiaľ má pacient aj nočné bolesti s výrazným znížením vodivosti nervových vlákien (EMG) a ostatné vyššie popísané príznaky je nutná operačná liečba.

Diskusná téma: Syndróm karpalného tunela- syndroma canalis carpi

Predelenie priečneho väziva

Milan 22.01.2018
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, aké poškodenie nastáva u pacienta po rozrezaní priečneho väziva a aké následky to má do budúcna. Predsa tá šľacha plní nie len "okrasnú" funkciu zovretia zápästia a štít karpalneho tunela.
Ďakujem.

syndrom karpálneho tunela

Skokanová Daniela 25.04.2016
Dobrý den, mám 63 rokov a som už na dôchodku, po vyšetrení a rgt rúk mi diagnostikovali 1.stupen karpálneho tunela, absolvovala som rehabilitácie, lieky, nič nepomáha, bolí to dalej. Chcem sa opýtať pri akom stupni je možná operácia a kde to robia laparoskopicky a hlavne kolko stojí jednodnová chirurgia. Dakujem za odpoved.

carpalny tunel

Libuša 11.02.2016
Dobrý deň.Chcem sa opýtať,nakoľko je pre mňa po operácii carpal.tunela progresia nebezpečná,prípadne do budúcnosti čo mám očakávať.Ďakujem

syndróm karpálneho tunela

katarina 555 15.01.2013
dobrý deň,
chcela by som sa informovať ohľadom dĺžky práceneschopnosti po operácii karpálneho tunela (denne pracujem a zapisujem na počítači, dlhšia PN by narušila chod pracoviska)
ďakujem za odpoveď

Pridať nový príspevok