Distorsio ATC (potvrtnutie členka)

            Potvrtnutie členka patrí k asi najčastejším poraneniam, s ktorým sa asi každý z nás stretol. Napriek jeho častosti výskytu je niekedy podceňovaným zo strany pacientov, alebo lekárov a môže viesť nestabilite členkového kĺbu, alebo prehliadnutia iného poranenia kĺbu napr. chrupavky.

            Z pohľadu ďaľšieho postupu je dôležité či došlo hneď k opuchu a nemožnosti poškodenú dolnú končatinu zaťažiť v tom prípade okrem prvej pomoci, ktorú predstavuje RICE z anglického 

·         Rest- kľud, 

·         Ice- ľadovanie, 

·         Compression- kompresia (elastický obväz od prstov nohy), 

·         Elevation- polohovanie končatiny vo zvýšenej polohe, 

,treba navštíviť lekára (traumatológ, ortopéd, chirurg), aby zvážil rozsah poranenia, ďaľšiu liečbu a vhodnú fixáciu členka.

Na fixáciu členka slúži sadrová dlaha, rôzne typy fixačných ortéz viď obr.

    
 

    

Diskusná téma: Distorsio ATC= potvrtnutie členka

Are you 18? Come in and don't be shy!

AynDrami 12.11.2022
Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Are you 18? Come in and don't be shy!

loveawake.ru 17.01.2022
Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

Škrob

Monika 08.06.2021
Stŕpla mi noha a keď som sa na ňu postavila, nešťastne som spadla a vyvrtla si členok. Strašne nahlas mi v ňom puklo a dostavila sa okamžite tak silná bolesť, aj ma začalo triasť. Nedokázala som sa na nohu postaviť, ani ňou pohnúť. Bála som sa zlomeniny. Rtg ukázal, že kosti poškodené nie sú, no sú posunuté (laicky - zväčšil sa mi "medzikostný priestor"). Plus podozrenie na poškodenie šľachy, ale ďalšie vyšetrenie okrem spomínaného rtg neprebehlo

Distorsio

Sandra 10.09.2016
Vcera som bola na jarmoku nestastny a osudny mi bol murik s ktoreho som spadla a sadla si na clenok...v nemocnici sme presedeli 3 hodiny a clenok mi obviazali elastakom a dali mi pod to octanovy zabal no keby tam nemam znameho poslali by ma s tim bez fixacie domou..mam podvrtnuty clenok vcera ma to velmi bolelo mam tam aj oskreninu aj modrynu..No dnes mi je uz lepsie aj prejdem lepsie ale keby mi to vcera neobviazal a nedal obklad verim tomu ze dnes by som sa na ten opuch nepostavila..

Distorsio

Michaela 23.04.2012
Dobrý deň, včera som si podvrtla členok na pravej nohe, bola som s tým na pohotovosti, kde mi urobili rtg, podľa ktorého nie sú žiadne zmeny na skelete. Natreli bolestivé miesto masťovou obviazali elastickým obväzom a poslali domov, a že mám prísť na kontrolu až budúci pondelok. A vraj ak bude dobre tak ani nemusím prísť. Myslím si, že ošetrujúci doktor sa na moju nohu poriadne nepozrel. Pretože pod kotníkom z vnútornej strany nohy mám, neviem ako to nazvať "útvar", ktorý je taký veľký ako kotník a bolestivý pri dotyku. Na ľavej nohe niečo podobné vôbec nemám. Mne to príde ako keby to bola vybehnutá kosť lebo je to také tvrdé ako kosť. Môžem vás poprosiť o radu? Čo ďalej? Ďakujem už vopred.

Pridať nový príspevok