Ruptúra LCA (ACL)= roztrhnutie predného skríženého väzu kolena

            Pomerne časté poranenie kolena, najmä pri bočnom násilí v kombinácií s rotáciou predkolenia (často pri kontaktných športoch, lyžiarske pády). Poranenie môže byť kombinované s poškodením menisku, postranného väzu tzv."unhappy trias" alebo chrupavky.

            LCA (ligamentum cruciatum anterius)= predný skrížený väz patrí medzi stabilizačné štruktúry kolena, jeho úloha je najmä zabezpečenie anteromediálnej (predo-vnútornej) stability, čiže jeho poškodenie môže viesť k anteromediálnej in(ne)stabilite. Instabilita vedie u väčšiny pacientov k pocitu preskakovania kolena, najmä pri záťaži- napr. športe. Pacienti na začiatku nemusia mať potiaže s kolenom, ale postupné poškodzovanie meniskov a chrupaviek môže viesť k nenapraviteľnému poškodeniu kĺbu s rozvojom až včasných artrotických zmien.
            Mechanizmus poranenia predného skríženého väzu je názorne zobrazený v animácii, v nižšie uvedenom videu.

 Anatómia, vyšetrenie 

Normálna anatómia hlavných väzov kolena je znázornená na obrázku č.1., LCA alebo v anglosasky hovoriacich krajinách ACL je predný skrížený väz. Prebieha z prednej vnútornej časti holennej kosti na zadnú vonkajšiu časť stehnovej kosti. Postranné väzu sú znázornené po stranách.

 

Obr. 1. anatómia kolena, zobrazené sú hlavné väzy kolena

            Najčastejším vyšetrením, ktoré nám umožňuje odhaliť poškodenie LCA je MRI= magnetická rezonancia, je to neinvazívne vyšetrenie, bez známej biologickej záťaže na organizmus, využíva na zobrazenie silné magnetické pole a výhodou je takmer presné zobrazenie mäkkých štruktúr kolena. 

Na obr.č. 2 je zobrazený roztrhnutý predný zkrížený väz v MRI obraze.

  

Obr. 2. MRI nález pri roztrhnutí LCA

            Po takto závažnom poranení následuje artroskopická operácia kolena, artroskopia je mininvazívna operácia, pri ktorej sa využíva špeciálna optika a nástroje umožňujúce ošetrenie kolenného kĺbu z malých 5mm rezov. Na obr.č.3 je artroskopický obraz miesta, kde chýba poškodené LCA.   

   

Obr.3. Artroskopický nález pri roztrhnutom LCA, sonda sa nachádza v oblasti predného dolného úponu LCA

 

V športe

Ani vrcholoví športovci sa často tomuto typu zranenia nevyhnú. Vznikne často aj po nevinne vyzerajúcom páde: Michael Owen si roztrhol LCA počas Majstrovstiev sveta v zápase proti Švédsku, 2006- 1. video 

Mary Pierce si poranila LCA počas WTA tour v Linzi, v zápase proti Vere Zvonarevovej- 2. video

Diskusná téma: Ruptúra LCA (ACL)= roztrhnutie predného skríženého väzu kolena

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertpooto 03.09.2018
The prostate gland is an essential section of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is regarded as the common prostate-related symptom in men younger than 55 years old. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most varieties of prostate infection. It is a result of bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect inside the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma to the urinary tract or by infections originating from other regions from the body. A patient may go through testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect then the employment antibiotics and NSAIDs to deal with the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not to determine the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some with the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations per week will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat pork in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef per week will increase the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most critical measure to consider to be sure a normal prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to opt for prostate examination at least one time per year.

roztrhany predny skrizeny vaz

futbal 13.12.2017
dobry chcel by som sa opytat stal sa mi uraz pri ktorom mi zistili ze mam roztrhany predny skrizeny vaz a mam este len 14 rokov tak teraz musim cakat do konca vyvojoveho obdobia na operaciu ?

Re:roztrhany predny skrizeny vaz

Sofia 03.09.2018
Dobry den, mam 14 rokov a uz mam tyzden po plastike LCA. Nevodm Neviem ale, ako to je s vyvojom pri chlapcoch..asi naozaj budete musiet čakať do 18, ak nie, chodte za nejakym doktorom a dohodnite sa, ze co dalej...vela stastia

Vysvetlenie Mr

Peter 06.10.2017
Prosim o vysvetlenie MR chondromalacia medialneho kolena1stupen. Parcialna ruptura3a pomeranz medialneho menisku. Parcialna ruptura ACL

Bolesti po plastike

Mario 06.10.2017
Dobry den ,cca 2 tyzden od operacie po cviceni , sa mi akokeby zasekla noha a nejde mi uplne vyrovnat , je to neskutocna bolest , dostupit mozem iba na spicku , najviac ma to boli v oblasti pod kolenom kde mi bral step , vravi ze to treba iba z rehabilitovat ale ja si myslim ze to je vaznejsie , co na to hovorite ? Za,odpoved vopred dakujem

Pretrhnuty predny krížny väz

Martin 03.10.2017
Syn ma pretrhnuty krížny väz na pravom kolene, potvrdený magnetickou rezonanciou. Co radite? Bude môcť naďalej hrať basketbal ?

ľavé koleno

Andrea 17.08.2017
Prosím na MR kolena mám všetko dobré bez chorobných zmien, až na 3 veci:
PCL hyperangulované, signál nehomogénny, charakteru parc. longitudin. intralig. ruptúry
ACL- nehomogénny signál v promix. časti - distenzia
Mediálny meniskus je normálne formovaný, v ZR rupt. gr. l.
LCL a LCM sú primerane formované, Ligamentum, Hoffove teleso, Retinacula Popliteálna krajina a skelet a chrupavky bez zmien.
Je to prosím vážne? Ďakujem.

pravé koleno

Silvia 16.06.2017
Poprosím Vás o vysvetlenie MRI
Záver: Parciálna ruptúra femorálneho úponu LCM gr. I.-II., periligamentóyna efúyia. Intrameniskálna rupt. ZR MM gr. I., minimálna náplň mediopatelárnej plikz, efúzia retropatellárne

Ďakujem za odpoveď

hotizontálna ruptura

David Škraban 20.01.2017
Dobrý deň,bol som na magn. kolena a záver-Inpigement syndrom predného kompartmentu,horizontálna ruptura ZR MM gr.11,prosím čo to je.Idem na mesiac do Číny a koleno pobolieva ,čo sa stým dá robiť? Ďakujem

prosím o vysvetlenie MR

Viera 28.12.2016
Dobrý deň, syn si zranil pri floorbale koleno, poprosila ba som o vysvetlenie MR kolena - LCA s kompletnou ruptúrou. LCM s čiastočne zachovanou kontinuitou, v prednej časti je rozšírené a má zvýšenú intenzitu. V intraartikulárna tekutina je zmnožená, suprapatelárne dosahuje šírku 14mm, mediálna popliteálna tekutinová kolekcia je naznačená. Zvýšená intenzita laterálnych kondyloch tibie a femuru s výraznejším postihnutím zadnej časti laterálneho kondylu tibie.
Záver: kompletná léziaLCA
Inkompletná lézia LMC
Haemarthros
Kostná kontúzia laterálnych kondyloch tibie femuru.

Čo ho čaká? Ďakujem
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok