Ruptúra LCA (ACL)= roztrhnutie predného skríženého väzu kolena

            Pomerne časté poranenie kolena, najmä pri bočnom násilí v kombinácií s rotáciou predkolenia (často pri kontaktných športoch, lyžiarske pády). Poranenie môže byť kombinované s poškodením menisku, postranného väzu tzv."unhappy trias" alebo chrupavky.

            LCA (ligamentum cruciatum anterius)= predný skrížený väz patrí medzi stabilizačné štruktúry kolena, jeho úloha je najmä zabezpečenie anteromediálnej (predo-vnútornej) stability, čiže jeho poškodenie môže viesť k anteromediálnej in(ne)stabilite. Instabilita vedie u väčšiny pacientov k pocitu preskakovania kolena, najmä pri záťaži- napr. športe. Pacienti na začiatku nemusia mať potiaže s kolenom, ale postupné poškodzovanie meniskov a chrupaviek môže viesť k nenapraviteľnému poškodeniu kĺbu s rozvojom až včasných artrotických zmien.
            Mechanizmus poranenia predného skríženého väzu je názorne zobrazený v animácii, v nižšie uvedenom videu.

 Anatómia, vyšetrenie 

Normálna anatómia hlavných väzov kolena je znázornená na obrázku č.1., LCA alebo v anglosasky hovoriacich krajinách ACL je predný skrížený väz. Prebieha z prednej vnútornej časti holennej kosti na zadnú vonkajšiu časť stehnovej kosti. Postranné väzu sú znázornené po stranách.

 

Obr. 1. anatómia kolena, zobrazené sú hlavné väzy kolena

            Najčastejším vyšetrením, ktoré nám umožňuje odhaliť poškodenie LCA je MRI= magnetická rezonancia, je to neinvazívne vyšetrenie, bez známej biologickej záťaže na organizmus, využíva na zobrazenie silné magnetické pole a výhodou je takmer presné zobrazenie mäkkých štruktúr kolena. 

Na obr.č. 2 je zobrazený roztrhnutý predný zkrížený väz v MRI obraze.

  

Obr. 2. MRI nález pri roztrhnutí LCA

            Po takto závažnom poranení následuje artroskopická operácia kolena, artroskopia je mininvazívna operácia, pri ktorej sa využíva špeciálna optika a nástroje umožňujúce ošetrenie kolenného kĺbu z malých 5mm rezov. Na obr.č.3 je artroskopický obraz miesta, kde chýba poškodené LCA.   

   

Obr.3. Artroskopický nález pri roztrhnutom LCA, sonda sa nachádza v oblasti predného dolného úponu LCA

 

V športe

Ani vrcholoví športovci sa často tomuto typu zranenia nevyhnú. Vznikne často aj po nevinne vyzerajúcom páde: Michael Owen si roztrhol LCA počas Majstrovstiev sveta v zápase proti Švédsku, 2006- 1. video 

Mary Pierce si poranila LCA počas WTA tour v Linzi, v zápase proti Vere Zvonarevovej- 2. video

Diskusná téma: Ruptúra LCA (ACL)= roztrhnutie predného skríženého väzu kolena

Re:plastike LCA

dagmar 29.04.2016
Dobrý deň.Je plastika LCA preplácaná zdravotnou poisťovňou alebo si ju pacient hradí sám?

Re:plastike LCA

Miroslav 31.08.2016
Ide zrejme o rozhýbanie kolena - tzv. "redres".
Nečakaj ale plný ohyb po operácii za 2-3 mesiace.

LCA plastika áno, či nie??? Ak áno súčasne s ARS menisku??

SJ 10.03.2016
Dobrý deň prajem,
prosím o informáciu, či je potrebná plastika LCA (nie som prof. športovec, iba rekreačne bicyklujem a robím turistiku, zamestnanie mám sedavého charakteru). Koleno mám hybné, urobím aj drep-samozrejme opatrne.
Záver z popisu MR: Ruptúra gr. III v rozsahu zadného rohu MM. Edém a naznačené rozvláknenie LCA
Moje otázky:
1. absolvovať LCA plastiku - ak áno, akou metódou???
2. ak absolvovať LCA plastiku, tak súčasne s ARS menisku, či neskôr a s akým časovým odstupom?
3. momentálne mám bolesti- prejavujú sa ťahavým pocitom v stehne aj lýtku- najmä pri dlhšom sedení alebo šoférovaní, sú tieto bolesti z pretrhnutia LCA alebo MM?

Veľmi pekne ďakujem
SJ

roztrhnuty LCA

Matus 16.05.2015
Dobry den, chcel by som sa spytat na operaciu roztrhnuteho LCA. Je mozne zosit povodny LCA? Ake su vyhliadky? Vydrzi takyto spoj po rehabilitacii? Alebo je lepsie podstupit priamo plastiku. Odporucate vyskusat najprv zositie, ci vydrzi alebo ist priamo radsej na plastiku a usetrit jednu operaciu? Dakujem.

roztrhnutie postranného väzu

Denis 12.04.2015
chcel by som sa spýtať po zafixovaný nohy do dlahy koľkatí dňoch alebo týždňoch by sa asi dalo začať behať po roztrhnutý vnútorneho postranného väzu ?

Koleno lave

Michaela 17.03.2015
Dobry den chcela by som poradit.... Mala som uraz na hadzanej dopadla som na koleno v plnej sile a potom som uz len citila neskutocne tahanie v kolenie...Bola som aj na magnetickej kde mi zistili roztrhnuty predny krizny vaz a aj roztrhnuty meniskus... UZ som absolvovala aj artroskopiu kolena a moj ortoped mi vybral poskodeny meniskus a povedal ze ten vaz mam tak na 80% roztrhnuty takze ma caka plastika kolena ale ze ho mam predtym ete plne zatazit na treningu... a uz som ho aj skusala na treningu a je to lepsie nevyskakuje mi zatial koleno ale mavam len ked doskocim na to koleno citim v nom take prelupovanie a aj ked si chcem kvoknut tak dlho nemozem cupiet pretoze citim tahanie v kolene tak sa musim postavit...a nerobim vacsinu veci v plnom nasadeni....tak by som vas chcela poprosit o radu ze ci mam ist na plastiku kolena ci to bude pre mna to najlepsie pretoze by som chcela hrat hadzanu tak ako predtym... Dakujem

prosim o vysvetlenie

Simona 02.03.2015
Ahojte, vie mi niekto vysvetliť čo znamená Drobná parciálna lézia LCA v dif. dg skôr inveterovaná po distenzii?

Re: prosim o vysvetlenie

Helena 04.11.2015
poprosila by som o vysvetlenie MR-kolena---patella typu Wiberg II.,femoralna sulka--znamky miernej trojkompartmentalnej artrozy,femoro-patelarnna artroza,na later.kondyle femoru subchon.prit.nepravidel.serpiginozny areal vel.cca23x11,4x8,7mm,vT1v.o.s hyposig.lemoma izosignalnym centrom,v PDsekvencii s duble-line sing-hypersignal.a hyposignal.liniou lemu-char.kostneho infarktu. LCA je dif.zhrubnuty,zvyseneho signalu,mierne zvlneny-st.p.intersticialnej lezii vazu II.st.Mierne mnozenie tekutiny v suprap.recese,viac intraartikularne femoro--tibialne.

Uraz

Peter 25.02.2015
Prosi vaz môzte mi piradit som na futbale mal uraz som po operacii kolena jeden hrac mi potiahol nohu a som zacitil moernu bolest na lavej nohe na boku kolena mam mierné bolesti nevedeli bi ste poradit co bi to mohlo bit

Re:Uraz

dr. 16.05.2015
ist za ortopedom a nasledne ta posle na magneticku rezonanciu (MRI) .. odporucam sa doucit gramatiku
<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Pridať nový príspevok