Ruptúra LCA (ACL)= roztrhnutie predného skríženého väzu kolena

            Pomerne časté poranenie kolena, najmä pri bočnom násilí v kombinácií s rotáciou predkolenia (často pri kontaktných športoch, lyžiarske pády). Poranenie môže byť kombinované s poškodením menisku, postranného väzu tzv."unhappy trias" alebo chrupavky.

            LCA (ligamentum cruciatum anterius)= predný skrížený väz patrí medzi stabilizačné štruktúry kolena, jeho úloha je najmä zabezpečenie anteromediálnej (predo-vnútornej) stability, čiže jeho poškodenie môže viesť k anteromediálnej in(ne)stabilite. Instabilita vedie u väčšiny pacientov k pocitu preskakovania kolena, najmä pri záťaži- napr. športe. Pacienti na začiatku nemusia mať potiaže s kolenom, ale postupné poškodzovanie meniskov a chrupaviek môže viesť k nenapraviteľnému poškodeniu kĺbu s rozvojom až včasných artrotických zmien.
            Mechanizmus poranenia predného skríženého väzu je názorne zobrazený v animácii, v nižšie uvedenom videu.

 Anatómia, vyšetrenie 

Normálna anatómia hlavných väzov kolena je znázornená na obrázku č.1., LCA alebo v anglosasky hovoriacich krajinách ACL je predný skrížený väz. Prebieha z prednej vnútornej časti holennej kosti na zadnú vonkajšiu časť stehnovej kosti. Postranné väzu sú znázornené po stranách.

 

Obr. 1. anatómia kolena, zobrazené sú hlavné väzy kolena

            Najčastejším vyšetrením, ktoré nám umožňuje odhaliť poškodenie LCA je MRI= magnetická rezonancia, je to neinvazívne vyšetrenie, bez známej biologickej záťaže na organizmus, využíva na zobrazenie silné magnetické pole a výhodou je takmer presné zobrazenie mäkkých štruktúr kolena. 

Na obr.č. 2 je zobrazený roztrhnutý predný zkrížený väz v MRI obraze.

  

Obr. 2. MRI nález pri roztrhnutí LCA

            Po takto závažnom poranení následuje artroskopická operácia kolena, artroskopia je mininvazívna operácia, pri ktorej sa využíva špeciálna optika a nástroje umožňujúce ošetrenie kolenného kĺbu z malých 5mm rezov. Na obr.č.3 je artroskopický obraz miesta, kde chýba poškodené LCA.   

   

Obr.3. Artroskopický nález pri roztrhnutom LCA, sonda sa nachádza v oblasti predného dolného úponu LCA

 

V športe

Ani vrcholoví športovci sa často tomuto typu zranenia nevyhnú. Vznikne často aj po nevinne vyzerajúcom páde: Michael Owen si roztrhol LCA počas Majstrovstiev sveta v zápase proti Švédsku, 2006- 1. video 

Mary Pierce si poranila LCA počas WTA tour v Linzi, v zápase proti Vere Zvonarevovej- 2. video

Diskusná téma: Ruptúra LCA (ACL)= roztrhnutie predného skríženého väzu kolena

Prekrvenie?

Patrik 21.02.2015
Zdravím. Som po plastike predného krížneho väzu . Je to 8 dní a stehy mam vybrané pred 2 dnami . Snažím sa už cvičiť ale vždy ked ležím a postavím sa tak ako keby sa mi od kolena dole noha prekrvovala ale strašne to bolí . Chcem sa spýtať či by ste vedeli poradiť čo to je za jav.

ďakujem veľmi pekne :)

Re:Prekrvenie?

dr. 16.05.2015
Ahoj , aj ja som po plastike a mal som to tiez. Je to krv ktora robi tlak , mas asi pocit ako by to chcelo ist von. To postupne prejde :)

vyberanie šrobov

anna 15.01.2015
Dobry den, mam po plastike LCA ktoru mi robiili pred 14mesiacmi, hovorili mi ze by som sa mala ozvat takcdo roka a pol na vyberanie srobov, je mozna neaka komplikacia ak sa vytiahnu neskor?ako prebieha operacia?doba rekonvalescencie je kratsia ako po plastike?dakujem za info

Poškodenie viacerých väzov

Karolína 12.01.2015
Dobrý deň, pred 2 mesiacmi som si na volejbale roztrhla vnútorný bočný väz a vážne poškodila predný skrížený väz. Som mesiac po artroskopii, chystám sa na plastiku, potrebujem spevniť svalstvo ale mám bolesti v hornej časti píšťaly a bráni mi to pri cvičení. Je to zvyčajná bolesť po takomto úraze alebo by som sa mala obrátiť na môjho ošetrujúceho lekára ?

koleno

Jozef 07.01.2015
Chcel by som sa spytat,kedysi mi vyberali vodu z kolena,potom mi robili natrhnutie vezu.10rok sa mi nic nestalo az teraz,ked sa mi smyklo.Chcem sa spytat ,ci na magnetickej uvidia ze tam bol uz zasah. Ďakujem

Re:koleno

ja 10.01.2015
Aky zasah ci stim nieco mas? Urcite ano

Re:Re:koleno

Jozef 15.01.2015
Moc si to nepamätám,je to davno,cez artroskopiu asi plastiku vezu .Ale koleno liecim teraz si koleno licim cvicenim ,ale stale ma tam oycha ,neviem ci som si natiahol tam volaco,na výsledok cakam az vo februári...ci som si nenarusil to iste ci by aj to bolo cidiwt,kwdby to iste si poskodim..

plastika lca

miro 18.11.2014
zdravím je možné že rok po plastike lca mi začalo v kolene preskakovať ?

koleno

Iveta 20.10.2014
Dobry den .Mohla by som sa opytat co znamema Susp.inveterovaná lézia ling . patelofem mediale ľ.kolena a inveterovaná incip lézia LCA I.sin. Dakujem

MRI kolena

Ela 10.10.2014
Dobrý den nevedeli by ste mi vysvetlit niektore pojmy z mojho MRI kolena? Ďakujem veľmi pekne. K lekárovi idem az za mesiac tak by som chcela vedieť na čom priblizne som. Ďakujem pekne :)

LCL, lig. patelle bez lézie, primeraného signálu a priebehu.
LCM má v strednej tretine vo výške menisku a pod ním fokálne zvýšený signál so zmazaným priebehom väzu, je
zhrubnutý, parc. prerušenie kontinuity-parciálna ruptúra väzu. Skrížené väzy - LCP hyperangulovaný, inak v norme, LCA má na pôvodnom mieste trhliny t.č. menej výrazný hypersignál, no t.č. je celkovo hrubší, rozvláknenejší, s hyperintenzitou medzi vláknami - edémom - nová intersticiálna lézia väzu s distenziou- lézia II.st.
Menisky- t.č. výraznejšia horizontálna línia zadného rohu MM bez komunikácie s artikulačnými plôškami-
traumatická lézia II.st., predný roh a telo MM a LM bez lézie.
Zmnoženie tekutiny v suprapatelárnom recesse, výraznejšie intraartikulárne femoro-tibiálne, menej dorzálne
intrakapsulárne. Bakerova cysta 45 x 20 mm ( KK x AP).
<< 3 | 4 | 5 | 6 | 7 >>

Pridať nový príspevok