Plastika LCA (ligamentum cruciatum anterius)- operácia

    Pod týmto pojmom rozumieme nahradenie poškodeného a roztrhnutého predného skríženého väzu. Náhradu alebo štep môžeme odobrať od samotného pacienta (autoštep). Podľa toho odkiaľ štep odoberáme rozlišujeme BTB štep, čo znamená bone-tendon-bone graft= štep kosť-šľacha-kosť. Odoberá sa z prednej strany kolena, časť kosti tvorí blok z pately, ďalej stredná časť šľachy pately a nakoniec kostený blok z predného horného konca tíbie(holennej kosti). Druhý typ štepu sa odoberá zo šliach svalov zadnej skupiny stehna a je tvorený len šľachou. Na prvom videu vpravo je názorná animácia miesta odberu BTB štepu a jeho následné zavedenie a nahradenie poškodeného LCA.

Operačný postup

     Po odbere štepu nasleduje artroskopická príprava kĺbneho priestoru, odstránenie zvyškov roztrhnutého LCA a vytvorenie priestoru pre nový štep. Nasleduje zacielenie a navŕtanie tibialného (v hornej časti holennej kosti) a femorálneho kanálu (v dolnej časti stehennej kosti). Ich priemer je okolo 9 mm. Ďalej operácia pokračuje zavedením štepu do kanálov, s tým že vnútrokĺbnu časť štepu tvorí len samotná šľacha. Štep sa zavádza pod kontrolou artroskopickej kamery. Najprv sa zaistí femorálna časť štepu, pri použití metódy s Mitek RigidFix® sú to dva bioresorbovateľné piny, ktoré sa zavedú do otvorov predvŕtaných pod kontrolou cieliča (video č.2). Prechádzajú kolmo na ťah štepu a jeho stred, tým ho pevne fixujú vo femorálnom kanáli. V ďaľšom kroku sa v miernej flexii kolena a ťahu za štep zaisťuje štep v tibiálnom kanáli. Najčastejšie bioresorbovateľnou interferenčnou skrutkou. Operácia sa ukončuje artroskopickou kontrolou správneho uloženia štepu, jeho dostatočného napätia a zavedením Redonového drénu.

 Výhod použitia systému Mitek RigidFix®

Výhodou použitia systému Mitek RigidFix® a bioresorbovateľných materiálov je ich odskúšaná dobrá pevnosť počas fázy prihojovania a integrácie štepu. Odpadá nutnosť ďaľšej operácie na odstránenie fixačného materiálu, ako je tomu pri kovových skrutkách. Do budúcna v prípade poškodenia pri športovom úraze štepu je reoperácia v takomto teréne oveľa jednoduchšia.

 

Diskusná téma: Plastika LCA

Plastika zadného krížoveho vazu

Pavličková Juliana 18.06.2019
Prosim vás o radu. Všade čítam o plastikách predného väzu. Môjho syna čaká plastika zadného kolenného väzu. Kde sa to robi na SR? Ďakujem za odpoveď.

roztrhnutie predneho krizneho vazu

Marianna 07.11.2015
Dobrý den chcela by som sa opytat idem na replastiku predneho krizneho vazu som profesionalna sportovkyna po kolkych tyzdnoch budem moct dostupovat na nohu po replastike ? metoda bude BTB

Re:roztrhnutie predneho krizneho vazu

Pichta 31.01.2016
Po 3 mesiacoch, inak ten kto povolí skôr pri tejto metóde, tak riskuje...

Idem na plastiku LCA

Marek 03.02.2014
Zdravím, asi o mesiac idem na plastiku LCA, ktorú mi budú robiť BTB technikou. Chcem sa spýtať na možné najhoršie komplikácie po operácii, ohľadom trombóz atd. Vďaka

skrižny väz

Marek 03.11.2013
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Pri futbale sa mi stal úraz. Roztrhla som si predný skrížený väz (pri artroskopii musel byť odstránený), bočný aj zadný väz boli natrhnuté. Teraz ma čaká plastika predného skríženého väzu. Chcem sa opýtať, pre ktorý spôsob sa mám rozhodnúť, pri takomto poškodení kolena. Či bude lepší spôsob BTB alebo druhý spôsob šľachou zo svalov. športu sa chcem rozhodne ešte venovať, ak by sa dalo tak futbalu.
haspram@gmail.com

Re:skrižny väz

Michal 04.11.2013
U mňa mali v pláne štep zobrať z vnútorného kolaterálneho (LCM) väzu, ale pri kontrole pred operáciou zistili, že následky predchádzajúceho natrhnutia tohto väzu to neumožnia, tak mi štep brali zo steheného svalu, pravej časti quadricepsu - toto miesto po operácii bolelo asi najviac, ale znášal som to celkom dobre. V každom prípade doktor rozhodne odkiaľ sa rozhodne ten štep zobrať a určite by mal vždy vysvetliť aj dôvod, prečo sa tak rozhodol. Po piatich týždňoch od operácie som doktorovi povedal, že by som sa chcel vrátiť aspoň ku rekreačnému športu a doktor mi povedal, že budem môcť normálne športovať, len treba poctivo rehabilitovať. Na futbal si budeš musieť počkať minimálne 6-8 mesiacov a s tou spodnou hranicou sa dá počítať iba v prípade vrcholových športovcov, u rekreačných športovcov je to však ešte aj viac. Faktom je, že 100% silu väz dostane pri kvalitnej rehabilitácii až po roku od operácie. V každom prípade držím palce!

plastika

Majka 15.10.2012
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Pri futbale sa mi stal úraz. Roztrhla som si predný skrížený väz (pri artroskopii musel byť odstránený), bočný aj zadný väz boli natrhnuté. Teraz ma čaká plastika predného skríženého väzu. Chcem sa opýtať, pre ktorý spôsob sa mám rozhodnúť, pri takomto poškodení kolena. Či bude lepší spôsob BTB alebo druhý spôsob šľachou zo svalov. športu sa chcem rozhodne ešte venovať, hlavne bicyklovaniu, na futbal si už asi netrúfnem. A hlavne, ako jednotlivé spôsoby vyjdu finančne.
Môj e-mail: mariabuganova@gmail.com

Meniskus

Miro 16.09.2012
Dobry deň chcel by som vás poprosiť o radu prišli my výsledky z MR a v správe mám napísané lezia medialneho menisku v oblasti zadneho rohu s obrazom fibroznej jazvy s kontaktom na dolny meniskus typ 2 mam ist s vysledkamy k ortoped. A neviem co ma caka ? Operacia? Dakujem moj email zebracok@sezmam.cz

belomanas@azet.sk

Marián 07.05.2011
Chcem sa oýtať či ste sa nestretli s prípadom ako je môj,v júni 2009 som bol na plastike acl,rozhodol som sa pre štep od darcu ale ten sa vstrebal po dvoch mesiacoch potom nastala replastika ale už bol daný môj väz z hamstringu ale nedavno sa na MR ukázalo to isté ako predtým jednoducho zmizol resp.sa vstrebal vôbec ho tam nevidno operatér mi povedal že takýto prípad ešte nemal čaká ma tretia replastika a už aj chrupavka ktorá sa poškodila nasledkom toho Ďakujem

Re:belomanas@azet.sk

MUDr. Vladimír Zahradník 16.05.2011
Skúsenosti s aloštepom- od darcu nemám.
Ja osobne uprednosňujeme autoštep- pretože je telu vlastný a skôr techniku B-T-B toznamená odber štepu z jabĺčka, patelárnej šľachy a holennej kosti. Aloplastiku by som bral ako poslednú možnosť. Samozrejme každý operatér má svoju argumentáciu, svoje skúsenosti a výsledky.
Čo sa týka artrózy pri vyššom stupni je plastika LCA kontraindikovaná, je to nepríjemná komplikácia.
Dôležité sú aj vaše subjektívne potiaže a náročnosť záťaže kolien v neposlednom rade aj Váš vek. Pri športovej záťaži môžu koleno ochrániť pred následkami instability aj špeciálne kolenné ortézy, ktoré sú síce drahšie, ale využívajú ich aj vrcholoví športovci pri svojej činnosti.
Ako je vyššie uvedené, čo sa týka ďaľšej stratégie liečby je nutné zohľadniť viacero faktorov, vhodná je osobná konzultácia a vyšetrenie a vždy je nutné si zachovať zdravý rozum.

S pozdravom MUDr. Vladimír Zahradník

Pridať nový príspevok